Muži

Pánska obuv: jarná a letná sezóna

Dúfam, že tento článok vám pomôže vybrať si niečo vhodné. Dnes budem hovoriť o najrelevantnejších typoch topánok v akejkoľvek jarno-letnej sezóne a o špecifických trendoch roka 2019.

bota

  1. Lofer Mokasíny – pánske topánky bez šnúrok, na rozdiel od mokasín, majú podrážku a širokú pätu. Už z názvu môžeme povedať, že tieto topánky sú neformálne a určené pre každodenné nosenie. Táto sezóna je obzvlášť populárna pre mokasíny so strapcami, aj keď existujú modely bez nich. Mokasíny by sa mali nosiť bez ponožiek (alebo s neviditeľnými ponožkami), ak ide o ležérny štýl (šortky, chinos). Avšak v šikovnom ležérnom (prísnejšom štýle) je možné nosiť nohavice a mokasíny s ponožkami (ktoré by mali byť buď v tóne nohavíc, alebo naopak, vyniknúť by mal byť farebný akcent). Obvykle mokasíny sú vyrobené z kože alebo zo semišu, som ohromený prvou možnosťou, pretože po prvé, kožené mokasíny sú praktickejšie a trvanlivejšie ako semiš, po druhé, vyzerajú omnoho lepšie na vonkajšej strane a preto sa lepšie miešajú so zvyškom šatníka.

obuv

  1. Derby je pánska obuv  s otvorenou verziou šnurovania, bočné časti sú prešité na prednej strane. Táto definícia poskytuje Wikipédia, ale dnes nebudem hovoriť o klasických derbies, ktoré sú „mladším bratom“ formálnych a prísnych oxfordov. Táto sezóna je populárna, pre rovnako neformálne a svetlé semišové derby. Semiš dokonale zaisťuje dobrú ventiláciu, umožňuje dýchať nohe a cítiť sa príjemne v horúcom počasí. Môžete nosiť derby s alebo bez ponožiek, záleží na vašom pohľade. Klasické pravidlo, ktoré sa vzťahuje na všetky letné ležérne topánky je, ak nosíte kraťasy, potom všetky topánky sú nosené bez ponožiek, inak si môžete vybrať.

  1. Črievice sú topánky s priechodnými otvormi vpredu (perforácia). V skutočnosti dostali svoje meno z procesu „brogination“, t.j. dierovanie v koži. V skutočnosti, brogues nie sú štýl topánok, ale spôsob ich zdobenia, ktorý môže byť zdobený akoukoľvek obuvou. Keď však hovoria „brogues“, zvyčajne to znamená derby s perforáciami na nose a pozdĺž okrajov švov. V nadchádzajúcej letnej sezóne sú relevantné dvojfarebné brogues. Existujú rôzne kombinácie farieb, od kontrastu k odtieňom rovnakej farby.

  1. Espadrilky sú letné topánky vyrobené z prírodných materiálov, zvršok je vyrobený z ľahkých tkanín – bavlny, ľanu alebo plátna a spodok je vyrobený z pogumovanej juty alebo podrážky z lana. Veľmi ľahké a pohodlné, vyzerajú ako papuče, ideálne na prechádzky v letnej horúčave.