Podnikanie

Akcie Tesla vyskočili vďaka rekordným dodávkam uľahčujúcim dopyt

Analytici spoločnosti Wall Street a investori vzniesli pochybnosti o dopyte a schopnosti výrobcu automobilov Silicon Valley vyriešiť nedávne problémy s dodávkami, najmä po katastrofálnom prvom štvrťroku, keď dodávky klesli o 31%.
 
"Sme stále viac spokojní, že by mali v treťom štvrťroku odzrkadľovať ešte lepšie a pravdepodobne ich prvých sto tisíc za štvrťrok," povedal analytik Roth Capital Craig Irwin.graf.jpg
 
Tesla dodala v druhom štvrťroku 95 200 vozidiel, čím porazila priemerné odhady analytikov, ale neuviedla, kedy by sa vrátila k ziskovosti.
 
Akcie spoločnosti vzrástli o 6,4% na 238,92 USD, čo je najvyššia hodnota za takmer dva mesiace. Až do utorka zavrel, akcie v tomto roku stratili takmer jednu tretinu svojej hodnoty.
 
Prvý štvrťrok Tesly bol zranený logistickými problémami v medzinárodných prístavoch a poklesom amerických objednávok po tom, čo bol daňový úver znížený na polovicu, čo podnietilo obavy, že dopyt po elektromobiloch Tesly dosiahol vrchol.
 
Kým Musk sa snaží presvedčiť investorov, že dopyt zostáva vysoký pre automobily a dodávka by mohla byť realizovaná efektívne, niektorí analytici boli skeptickí voči schopnosti Tesly splniť svoj sľub a udržať marže.
 model tesla.jpg
Analytici spoločnosti Needham uviedli, že sú stále opatrní, pokiaľ ide o schopnosť spoločnosti zostať rentabilnou a udržiavať zdravé marže, pričom analytici spoločnosti Credit Suisse tiež opakujú podobný názor.
 
Tesla v tomto štvrťroku dodala 77.550 modelov 3s – vnímaných ako základný kameň pre svoj rast v spoločnosti s masovým trhom. V porovnaní s priemerným odhadom analytikov 73,144, podľa údajov IBES z Refinitivu.
 
Analytik Bernstein Toni Sacconaghi povedal, že má za sebou zisk v tomto štvrťroku na non-GAAP (upravenom) základe, dokonca aj s materiálne silnými maržami automobilov".
 
Tesla stále čelí viacerým výzvam, vrátane začatia výroby v Číne na pozadí napätia medzi USA a Čínou a prepracovania svojho výrobného procesu v čase, keď niekoľko jej vrcholových manažérov opúšťa spoločnosť.