Ženy

Ako spoznať emocionálne urážlivý vzťah?

NONSTOP POZORNOSŤ
 
Na jednej strane to môže znieť úžasne, že niekto s vami chce tráviť všetok svoj voľný čas. Ale rozhodne to tak nie je. Keď musíte kvôli niekomu nechať svoje hobby alebo skončiť niektoré priateľstvá, tento vzťah nenapreduje správnym smerom. Áno, v prvých mesiacoch je normálne, že sa chcete stretávať často, ale ak to dôjde ku tomu, že už nemáte čas na seba, tak je to jasný dôkaz toho, že sa vás snaží váš partner ovládať.zoufalost.jpg
 
DIKTÁTORSKÉ SPRÁVANIE
 
Nenechá vás ísť von so svojimi priateľmi, ale je úplne v poriadku to, že on so svojim ide von každý víkend? Sťažuje sa, že vaši priatelia pre vás nie sú „to pravé orechové“ a že na vás majú zlý vplyv, prípadne nenávidí vášho najlepšieho priateľa, ktorý sa snaží vám otvoriť oči ohľadom vášho vzťahu? Tu nastáva problém, pretože toto nie je správanie rovnocenných partnerov.
 
IZOLÁCIA OD BLÍZKCH
 
Jedným z najhorších znakov je to, že strácate kontakt s rodinou a priateľmi. Váš svet sa točí iba okolo partnera, pretože sa chcete vyhnúť neustálym bojom a hádkam o tom, že ho „podvádzate“. Snaží sa vás prinútiť vybrať si medzi ním a nimi, čo nie je správne. Máte právo byť v kontakte s kýmkoľvek chcete.
 
KONTROLOVANIE
 
Žiada od vás, aby ste mu diktovali každý jeden krok, ktorý ste počas dňa urobili, minútu po minúte? Chce vedieť, kde všade ste boli a koho každého ste stretli? Hnevá sa, keď idete niekam a nepoviete mu o tom alebo sa o tom zabudnete zmieniť? Aj to je náznak toho, že vás váš partner emocionálne uráža a vyčerpáva.
 
TICHÁ DOMÁCNOSŤ
 
Partner, ktorý emocionálne týra svojho partnera, neodpovedá na správy, nedvíha telefón a neodpisuje na e-maily, pokiaľ sa na vás nahnevá. Neviete ani len dôvod, prečo sa na vás hnevá. Namiesto toho, aby vám čokoľvek vysvetlil, zmizne, až pokým nebude mať pocit, že vás dostatočne potrestal.
 
 alkoholismus.jpg
 
URÁŽANIE
 
Slová ako napríklad hlupák/tučko/škaredý by sa nemali nachádzať v žiadnom slovníku slušného človeka a už vôbec nie v slovníku dvoch partnerov. Ak takéto slová počúvate od vášho partnera, snaží sa vás zničiť a drží nad vami úplnú kontrolu. Pokiaľ mu poviete, že vás to zranilo, väčšinou si vypočujete, že robíte z komára somára alebo že nemáte preháňať. Človek, ktorý takto uráža svoju polovičku, je neistý a to je dôvodom jeho konania. Myslí si totiž, že ak zraní a zníži partnerovu sebaúctu a sebavedomie, ostane s ním a nebude hľadať nič lepšie.
 
ŽIARLIVOSŤ
 
Keď ste niekde spolu, obviňuje vás, že sa pozeráte na iných ľudí. Prípadne, keď sa pekne oblečiete, myslí si, že to robíte naschvál, aby žiarlil alebo vám nedovolí obliekať si výstrihy, mini šaty či vysoké opätky.
 
STRACH
 
Väčšina zdravých vzťahov poskytuje podporu a bezpečnosť. Ak tieto pocity nemáte, niečo bude zle. Mali by ste sa cítiť pohodlne a nebáť sa byť samým sebou. Navyše, pokiaľ vo vás vzbudzuje strach tým, že sa vám vyhráža či vás zastrašuje a robíte veci, do ktorých ste boli viac-menej donútení týmto vyhrážaním, je čas prehodnotiť váš vzťah.