Zvieratá

Canicross

Kynologických športov je nepreberné množstvo a nové stále pribúdajú. Dnes si predstavíme canicross ako taký, základné potreby a aj typ psíka, ktorý je vhodný.
V prvom rade to musíte byť vy, kto má rád beh na kratšie trasy. Tento šport totiž spočíva v tom, že je pes so psovodom spojený vodítkom s amortizérom a bežia spolu kratšiu trasu (obvykle päť až osem kilometrov) v členitom teréne, teda po poli alebo v lese. Vhodní sú psíci, ktorí radi behajú a majú minimálne jeden rok. Kĺby sa do dvanástich mesiacov vyvíjajú a do tohto veku nie je vhodný ani beh pri bicykli. Iné vekové obmedzenie v pravidlách nenájdeme takže je to na majiteľovi. Pretekov sa môžu zúčastniť psi s preukazom pôvodu aj kríženci bez rozdielu pohlavia. Canicross.jpgNeodporúča sa však športovať s veľmi ťažkými typmi plemien (napríklad molosy) a s brachycefalickými psami (tými, ktoré majú sploštený ňufák. Typickí predstavitelia sú mopsy alebo francúzske buldočky). Môžete sa však stretnúť s obmedzením spodnej hranice veku súťažiacich a to 15 rokov so súhlasom rodičov či sprievodom dospelého. Inak však môže bežať ktokoľvek, komu to dovoľuje zdravotný stav a kondícia.
A čo teda budete potrebovať? Beží sa naozaj veľmi naľahko, takže pre vás vám postačia len základné veci. Nejaká nepremokavá bunda, bežecké topánky, funkčné tričko – jednoducho podobná výbava ako keby ste šli behať sami. bežiaci psík.jpgČo sa týka výbavy pre psa, tá už väčšinou býva predpísaná v propozíciách. Začneme tým, čo má náš kamarát na sebe. Vhodné sú postroje, vyslovene nevhodné obojky. Ťah vytvára tlak na priedušnicu, čo môže viesť až k jej zúženiu. Dbajte na to, aby mal správnu veľkosť a aby sa nevrýval do kože. Pre veľké plemená sa hodí podšitý. Na postroj sa pripína vodítko s amortizérom a to zase prichytíte na špeciálny sedák alebo opasok. Sedák sa oplatí kúpiť pri havkáčoch, ktorí naozaj ťahajú pretože inak rozkladajú tlak. Voda a miska pre parťáka by mala byť základom na každom vašom výlete a preto si ich tu spomínať nebudeme. Prirodzene, na polhodinový beh ich nutne brať nemusíte.