Nezařazené

Len bez ženy, môže byť človek blažený…

Slová tejto starej slovenskej piesne hovoria jasnou rečou. Podľa nej je muž bez ženy slobodný a šťastný. Prečo? Pretože nemá nad sebou neustále niekoho, kto ho kontroluje? Niekoho, kto ho chce silou mocou prevychovať na muža podľa vlastných predstáv? Možno si veľa mužov myslí, že bez ženy je zle, no s ňou je ešte horšie… ALE, milí páni! Nie je to celkom tak. Vedci totiž zistili, že muži, ktorí mali alebo majú po svojom boku inteligentnú životnú partnerku, majú vo svojom živote oveľa viac pozitív ako negatív.
novomanželé v lese
Dobrá a inteligentná žena je pre muža životnou výhrou
Vedci v spomínanom výskume dokázali, že muži, ktorí žijú s inteligentnou manželkou, priateľkou alebo životnou partnerkou sú šťastnejší a oveľa menej sa u nich prejavujú choroby ako demencia alebo Alzheimer. U týchto mužov sa oveľa viac vyvíjajú poznávacie schopnosti a celkovo sú v oveľa lepšej psychickej kondícii oproti mužom, ktorí žijú sami.

Platí to isté aj pre ženy?
Je to zaujímavé, ale čo sa týka žien, tieto pravidlá neplatia rovnako ako u mužov. Podľa výskumov na slobodné ženy má ich samota oveľa menej negatívnych dopadov, ako je to v prípade slobodných mužov, rovnako, ako aj žitie vo vzťahu v oddelených domácnostiach.

Manželstvo verzus sloboda
Vedci si posvietili aj na porovnanie kvality života a zdravia slobodných ľudí a ľudí, ktorí žili v manželstve. Ženy, ktoré sú slobodné svoj stav zvládajú a vnímajú oveľa lepšie ako muži, rovnako ako sa to prejavuje aj na ich zdravotnom stave. Podľa výskumov sú ženatí muži a vydaté ženy na tom zdravotne lepšie ako tí, ktorí žijú mimo manželstva. V prípade rozvodu nie sú partneri poznačení až tak veľmi, pokiaľ si krátko po ňom nájdu nového partnera.
jízda na kole ve dvou
Tento výskum, ktorý bol zameraný na život v partnerstve a mimo neho priniesol viacero zaujímavých výsledkov. Je len na nás, čo si z neho zoberieme. Každý sa totiž musí sám rozhodnúť, v akom zväzku chce alebo nechce žiť a čo mu vyhovuje.