Nezařazené

Hypotéka na výstavbu domu a pozemok

Je potrebné uvedomiť si, že dom bez toho aby ste nemali vlastné finančné zdroje alebo inú nehnuteľnosť na založenie nepostavíte. Jedná sa o to že, v prvom rade potrebujete pozemok. Je úplne jedno či pozemok získate tým že ho budete dediť alebo si ho kúpite, no pozemok je základom pri výstavbe vysnívaného rodinného domu. Taktiež je možné financovať aj na hypotekárny úver kúpu pozemku ale banka vám naň poskytne maximálne do 80% z jeho hodnoty. To znamená, že už tu potrebujete vlastné finančné zdroje, prípadne môžete založiť inú nehnuteľnosť.

dům na klíč
Ako teda začať ?

Pokiaľ už máte vybratý pozemok či už prefinancovaný hypotékou alebo ho máte vlastný je potrebné dbať na to, aby ten pozemok mal charakter stavebného pozemku a aby obsahoval aspoň územno-plánovaciu informáciu. Takisto je dôležité aby k nemu boli privedené inžinierske siete. Nemôže mať na sebe žiadne ťarchy ani neakceptovateľné vecné bremená.

Pokiaľ už máte tento pozemok pripravený, môžete teda požiadať o stavebné povolenie pokiaľ máte projektovú dokumentáciu. Pokiaľ dáte dokopy všetky podklady a máte zabezpečený stavebný dozor môžete sa pustiť do stavby. Na toto ale potrebujete tiež vlastné finančné zdroje pretože o hypotéku môžete požiadať až vtedy keď budete mať stavbu rozostavanú aspoň do jedného metra. Vtedy sa totižto dá zapísať na kataster ako rozostavaná. Skôr vám banka hypotéku neposkytne.

kalkulačka

Následne to funguje tak, že postupne ako staviate Vám banka bude v takzvaných tranžiach čerpať hypotéku do percenta schváleného úveru podľa toho akú aktuálnu hodnotu táto Vaša rozostavaná stavba má.

hypotéka
Každá banka má iné podmienky na výstavbu. Je náročné vybrať si tu najlepšiu banku pretože hypotéka na výstavbu je jeden z najnáročnejších typov hypotekárneho úveru. Pokiaľ neviete ako na to obráťte sa na hypo-špecialistov ktorý radí Vám pomôžu prípadne sa opýtajte svojich známych ktorý s týmto štýlom hypotéky už majú nejaké skúsenosti.