Bývanie

Viete ako rozpoznať „syndróm chorého bývania“? Možno ohrozuje aj vás a nemusíte o tom ani vedieť.

Mnohí z nás sa s ním ešte možno nestretli, no napriek tomu existuje: syndróm chorého bývania. Ide o nepríjemnú záležitosť, o ktorej prítomnosti aj vo vašej domácnosti možno ani netušíte. Čo to vlastne je a ako sa pred ním chrániť si prečítajte v nasledujúcich riadkoch.Mydlo a voda.jpg
 
Číha na nás všade
Syndróm chorého bývania je výraz z anglického “ Sick Building Syndrom“ a popisuje zdravotné problémy ľudí, na ktoré má vplyv pobyt priamo v niektorých priestoroch či budovách a ktoré sa okamžite stratia, akonáhle ich človek opustí. Súvisieť to nemusí iba s budovami na bývanie, syndróm môže číhať aj v obchode, kancelárii alebo v inom byte či dome.
 
Aké zdravotné riziká predstavuje
Hlavnými záškodníkmi, ktoré tento stav spôsobujú, môžu byť chemické látky či výpary v niektorých miestnostiach bytu, ako napríklad v kuchyni či kúpeľni, potom je to kontakt s pesticídmi, prchavými látkami alebo uvoľňujúcimi sa chemikáliami z kobercov, nábytku a dokonca aj zo spotrebičov.

Pri výpočte zdrojov znečistenia by sme nemali zabúdať ani na stavby v okolí, ktoré je  možné takisto považovať rizikové, pretože sa v nich môžu nachádzať množstvá odpadu, hlavne biologického, napríklad po vtákoch alebo hmyze. Veľkým rizikom je aj klimatizácia v priestoroch, kde sa zdržiavate dlhší čas.Podráždené oko.jpg

Najvýraznejšie prejavy syndrómu
Ako tieto prejavy spoznáte? Najčastejšie je to bolesť hlavy, náhla únava, nevoľnosť a záchvaty kašľa. Všetky tieto príznaky sa podobajú na alergie, hlavne v prípade podráždeného hrdla, nosa alebo očí. Okrem toho sa postihnutý nedokáže sústrediť, vysychá mu pokožka a môže sa pridružiť ešte mnoho iných ťažkostí. Hlavným vinníkom bývajú roztoče, ktoré nie sme schopní úplne eliminovať, ale vďaka účinným opatreniam a prevencii ich výskyt dokážeme minimalizovať. V prípade kobercov treba častejšie vysávať vysávačmi s HEPA filtrom. Dlhodobé pôsobenie plesní je tiež veľmi nebezpečné, hlavne ak o tom nevieme a nemôžeme ju odstrániť. Konzultácia s odborníkom je namieste, ak sa vám dlhodobo nedarí zabaviť sa jej, lebo v opačnom prípade pre vás znamená vážnejšie zdravotné riziko.