Vzdelanie

Všetko, čo by ste mali vedieť o Andorre

Andorra, teda Andorrské kniežatstvo je kniežactvom, ktoré leží medzi Francúzskom a Španielskom. Tieto krajiny ho čiastočne aj spravujú. Hlavou štátu je francúzsky prezident spolu s biskupom Španielska. Štát leží v Pyrenejach a je najväčším s najmenších štátov Európy. Andorra nie je členom Európskej únie, no vplyvom Španielska a Francúzska je braná za člena, čo sa týka priemyslových výrobkov. Z hľadiska poľnohospodárskych výrobkov to už neplatí. V skutočnosti Andorru riadi generálna rada zložená z 24 členov.

andora

V Andorre sa nachádzajú aj pekné pamiatky. Vďaka nim funguje turizmus aj cestovný ruch. Ročne ju navštívi vyše 8 miliónov ľudí. Od roku 2002 sa tu platí Eurom.
V Andorre platí daň z príjmov len 7%, to pomáha v rozvoji bánk a podporuje príchod zahraničných firiem. Je to štát prevažne sústrediaci na turizmus. Poľnohospodárstvo je veľmi málo rozvinuté, skôr sa ťaží železná ruda, olovo či mramor a granit. V priemysle je zamestnaných len 1% obyvateľstva. Ľudia sa živia predovšetkým chovom oviec. Aj napriek jej veľkosti patrí k jedným z najstarších štátov Európy. Hlavné mesto Andorra la Vella bolo založené už v roku 839.
Keďže sú tu ceny celkom nízke. Ľudia sem chodia prevažne na nákupy. Čo je väčším lákadlom, ako lacnejší alkohol a cigarety? No predsa drahé auta! Tie predávajú skoro všade a za smiešne ceny. Ak máte záujem si tu kúpiť auto, navštívte hlavné mesto Andorra la Vella.

země

Obyvateľmi sú Katalánci a Španieli. Znie to, akoby v tomto štáte nežili praví a originálni občania. Možno aj máte pravdu. Ak sa chcete stať občanom Andorry, musíte tu žiť minimálne 20 rokov a pred vami tu museli žiť ďalšie 3 generácie vašich predkov.

Hlavné mesto – Andorra la Vella
Je to najnavštevovanejšie mesto Andorry. A to nie len z vyššie uvedených dôvodov. Práve v tomto meste sa nachádza asi najvyššia dominanta mesta – kostol Sant Estere. Zaujímavosťou je, že ak tam vojde čo i len jeden človek, začne hrať organista a bude tam hrať počas celej návštevy až dokiaľ návštevník neopustí kostol.