Zvieratá

Ako americký prezident Donald Trump oslabuje ochranu ohrozených druhov

Federálna vláda USA oznámila prepracovanie spôsobu, akým presadzuje zákon o ohrozených druhoch, čo je zákon, vďaka ktorému nedošlo k vyhynutiu nespočetného množstva druhov. Trumpovi úradníci tvrdia, že nový plán zníži reguláciu, ale environmentálne skupiny varujú, že „prelomí buldozér“ prostredníctvom významných právnych predpisov z roku 1973.  Plán odstraňuje automatickú ochranu ohrozených druhov a umožňuje zvážiť ekonomické faktory.
Kritici tvrdia, že nové pravidlá urýchlia vyhynutie zraniteľnej divokej prírody.kondor.jpg
 
Zákon o ohrozených druhoch, ktorý republikánsky prezident Richard Nixon podpísal v zákone v roku 1973, dnes chráni viac ako 1600 druhov rastlín a živočíchov a je medzi ostatnými uznávaný za záchranu kalifornského kondora, floridského lamatína, sivej veľryby a medveďa grizly.
 
Čo je v nových reguláciách?
 
Nové pravidlá, ktoré nadobudnú účinnosť do 30 dní, umožnia po prvýkrát zvážiť ekonomické faktory pri zvažovaní toho, aké ochrany by sa mali poskytnúť zraniteľným druhom. Podľa súčasného zákona sa rozhodnutia o riadení voľne žijúcich živočíchov môžu zakladať iba na vede a „bez odkazu na možné hospodárske alebo iné vplyvy rozhodovania“.
„Účinne spravovaný akt zaručuje viac zdrojov, ktoré môžu ísť tam, kde budú robiť to najlepšie: ochrana na zemi. “
 grizly.jpg

„Búrajúca guľa“
 
Kritici tvrdia, že zmena pravidiel by urýchlila vyhynutie mnohých druhov a bola vykonaná len preto, aby sa priemyselným odvetviam umožnilo expandovať na pôdu potrebnú pre ekologickú rozmanitosť.  „V prípade zvierat, ako sú napríklad vlci a monarcha, by to mohol byť začiatok konca,“ dodal pán Greenwald, riaditeľ pre ohrozené druhy v Centre pre biologickú diverzitu.
 
Niektorí kritici vzali na vedomie správu OSN z mája, ktorá varovala, že viac ako milión rastlín a živočíchov čelí globálnemu vyhynutiu v dôsledku ľudského rozvoja a zmeny klímy.