Peniaze

Euro vs Koruna

Všetci si ešte pamätáme naše staré peniaze – Slovenské koruny.Prijatie eura bolo veľkým hitom a sľubovalo sa nám všetko možné, splnilo sa to ? Čo myslíte ? Ja si myslím, že priatie eura bolo veľkou chybou pre náš menový systém. Len sa pozrite na to ako si okolité štáty udržiavajú svoju finančnú úroveň a hodnotu, či to už sú české koruny, ktoré si držia voči euro stabilne silný kurz. Alebo poľské zloté, prípadne maďarské forinty. Tieto krajiny si nechali svoje meny. My sme však ako európsky trend prijali euro ?koruna.jpg
 Bolo to šťastné rozhodnutie ? Nuž nedajú sa poprieť výhody eura, hlavne čo sa týka zahraničného obchodu. Ľudia, ktorí pracujú v krajinách s eurom si nepotrebujú meniť peniaze. Zároveň sa týmto urýchlil aj zahraničný obchod a prilákal do krajiny možno zopár investorov. Medzinárodný potenciál v eure ako obchodnej mene Európskej únie je ohromný a je to čistý fakt. Podnikanie v európskom priestore asi nikdy nebolo jednoduchšie ako dnes.
Čo ale bežní ľudia ? Euro so sebou prinieslo nárazový nárast cien. Zaokrúhľovanie sumy nahor, poväčšine na jedno alebo dva eurá bolo veľkým skokom v domácom obchode. Zároveň domáci malovýrobcovia takto nedokážu konkurovať západným veľkým podnikom a euro sa pre nich stalo skôr zničujúce.
Trend zvyšovania cien je stále otvorený a ako vidíme aj v posledných dňoch, stále prebieha. Jedno euro hore dole. Ale ak si to pozrieme zo staršej perspektívy. Jedno euro sa rovná hodnote tridsať korún slovenských, čo v reálnej kúpyschopnosti obyvateľstva má nemalý význam.bankovky.jpg
Žiaľ návrat slovenskej koruny nie je možný, je to skôr utopickým prianím ako možnou realitou. Preto nám neostáva, len dúfať, že prijatie eura malo z dlhodobého hľadiska význam a prínos aj pre bežných obyvateľov našej malej – veľkej krajiny. V tomto momente ale vieme povedať že euro verzus slovenská koruna sa rovná 1:3. Koruna vedie, či už v popularite alebo v reálnej hodnote peňazí.