Nezařazené

Kvety v interiéri

Existuje obrovské množstvo kvetov, od malých cez stredné až po tie najväčšie. Dokonca sa udomácňujú aj stromčeky, ktoré je možné pestovať v interiéri. Niektoré sú schopné v interiérových podmienkach zarodiť aj chutné plody. Napríklad citróny, mandarínky, pomaranče, či limetky.

kytka

Mimo ovocných stromčekov si môžete priniesť z dovolenky aj iné tropické druhy, osvedčí sa napríklad oliva. Dá sa vypestovať z čerstvej kôstky olivy, ktorú naštrbíte a pri pravidelnom zalievaní vám vyrastie krásny stromček s plnými zelenými lístkami. Plodov sa síce pravdepodobne nedočkáte, ale postačí pocit, že máte kúsok vašej obľúbenej destinácie u vás doma.

Pri výbere treba dbať na to, či vyžadujú slnečné stanovisko, alebo im postačí tmavší kút miestnosti. Väčšina druhov vyžaduje denné svetlo. Slniečko či polotieň obľubuje napríklad aloe vera, dracena, fikus, tučnolist vajcovitý. Všetky tieto rastliny sú nenáročné na starostlivosť, vyžadujú minimálnu údržbu a striedme polievanie. Odvďačia sa vám krásnymi listami. Fikus je schopný narásť do výšky stromu. Pravidelným zastrihávaním z neho vyčaríte zaujímavé tvary.

Prevažujú vo vašej domácnosti tmavšie kúty? Žiaden problém, aj týmto podmienkam sú prispôsobené niektoré druhy kvetov, ktorým slnko chýbať nebude. Sú to napríklad bromélia, lopatkovec alebo zamiokulkas. S posledným treba zaobchádzať opatrne, je totiž jedovatý. Preto ho radšej položte na bezpečné miesto čo najďalej od detí a zvieracích domácich miláčikov. Všetky tieto kvety skrášlia vašu domácnosť aj na menej slnečných miestach.

bromelia

Veľmi pekné a zároveň užitočné sú bylinky. Budú sa pekne vynímať na kuchynskej linke, rovnako i na iných miestach, pokiaľ máte kuchyňu tmavšiu. Bylinky prevažne vyžadujú slnečné stanovisko, resp. svetlé priestory. Bylinky vám môžu prevoňať miestnosť. Napríklad taká levanduľa, bazalka či rozmarín. Pretriete si lístky medzi prstami a vtedy sa vôňa uvoľní.
Pokiaľ sa vám nechce kvety polievať, alebo sa obávate, že zabudnete poliať a záchrana už nebude možná, netreba mať obavy. Tá záchrana prichádza v podobe umelých kvetov. Dajú sa zakúpiť v obchode či e-shope. Tie kvalitnejšie výrobky dokážu naoko vyzerať natoľko presvedčivo, že nebudú pôsobiť rušivo. A nik si ani nevšimne, že ste ich už niekoľko týždňov nepoliali.