Muži

Zvážili ste umývanie auta?

Naše auto potrebuje starostlivosť. To je hneď každému jasné. Okrem pravidelného dopĺňania paliva a servisu je tu však ešte aj pravidelná očista. V lete išlo viac-menej len o spláchnutie prachu. V zime je však situácia o čosi horšia.

mytí aut

Agresívna soľ

S pribúdajúcim chladom postupne prichádza aj prvé sneženie. Pri všetkej svojej kráse však pre auto pôsobí veľmi zhubne. Údržba ciest sa viac stará o bezpečnosť ako o zachovanie životnosti auta. Je to daň z kompromisu. Hnedastá kaša je nočnou morou každého motorového vozidla.
Dá sa to však prežiť bez väčšej ujmy na zdraví karosérie. Riešením je pravidelné umývanie auta.

špinavá auta

Za každého počasia?

Presolené cesty však nie za každých okolností predstavujú riziko hrdze. Pokiaľ vonku mrzne, aj soľ na karosériu auta nepôsobí až tak zhubne. Keď sa však trošku oteplí, alebo zasvieti slnko, soľ začne reagovať agresívnejšie. Takže ak máte auto hnedé od soli, netreba hneď panikáriť a v mraze utekať do umývačky. To taktiež autu veľmi neprospieva. Počkajme si na odmäk a potom šup-šup umývať.

Nedokonalosti automatických umývačiek

Pokiaľ stojíme v rade na umytie auta automatickou umývacou linkou, aj to je jedno z riešení. Nie je však úplne ideálne. Lak karosérie je síce na nových autách už pomerne odolný, ale nie je nezničiteľný. Takže pokiaľ je to možné, vyhnite sa kefovaniu karosérie.

silnice

Ručná umývačka

Ak sa v našom okolí vyskytuje možnosť tejto služby, určite neváhajme a využime ju. Nie je to síce tak pohodlné, ako stáť vedľa umývacej linky a čakať na hotové auto. Tiež je tu istá možnosť ušpinenia sa.
Ale pre naše auto je to rozhodne zdravšie. Pozor na vysokotlakové umývanie, treba dodržiavať bezpečnú vzdialenosť ústia hadice od karosérie auta, aby sme nenarobili viac škody ako osohu. Taktiež nezabudnúť na podvozok auta a blatníky, ktoré sú od soli zašpinené tiež.
Pokiaľ si však na pravidelnom umývaní v zime dáme záležať, auto sa nám odvďačí nielen čistou karosériou, ale hlavne bez hrdze.