Nezařazené

LED svetelné pásy ako moderná dekorácia

Dekoratívne osvetlenie naberá na obľube každoročne najmä v období Vianoc pod vplyvom západných trendov a pomerne výstredných svetelných dekorácií. LED pásy https://www.ledprodukt.sk/206-profi-led-pasy-osram-zaruka-5-rokov sú jednou z možností ako si skrášliť domácnosť, či podnik nie len v období Vianoc, ale celoročne. Ide o pás z ohybného a pružného materiálu, ktorý môže mať rôznu šírku a na ktorého spodnej strane sa nachádza samolepiaca páska a na hornej časti sa nachádzajú LED čipy, alebo diódy. Tieto diódy sú pospájané sériovo a v závislosti od typu svetelného pásu má jedna séria rôznu dĺžku a rôzny počet diód, pričom jeden segment môže obsahovať jednu až osem diód. Rozdelenie segmentov je na páse označené a znamená to, že v tom bode môžete pás v prípade nevyhovujúcej dĺžky skrátiť pomocou nožníc. Odporúča sa aplikovať tento pás do hliníkovej lišty z dôvodu chladenia.

LED diódy na svetelnom páse

Rovnako ako LED žiarovky môžu mať aj LED svetelné pásy teplú, studenú a neutrálnu bielu farebnosť svetla a môžu byť tiež stmievateľné, či na diaľkové ovládanie. Ak hľadáte niečo extravagantnejšie na oživenie priestoru, sú dostupné aj v červenom, zelenom, modrom, či viacfarebnom prevedení. Napriek tomu, že pre laika sú informácie ohľadom napätia, či svetelného toku veľkou neznámou, je dobré sa o nich pri kúpe LED svetelného pásu informovať, pretože je dôležitá pre výber správneho napájacieho zdroja.

LED biela teplá

Rovnako treba zvážiť, či si takýmto svetelným pásom plánujete skrášliť interiér, alebo exteriér. LED pásy majú totiž rôzne stupne ochrany a nie všetky sú vhodné napríklad na styk s vodou. Najčastejšie sú v ponuke pásy s tromi stupňami ochrany. Stupňom IP20 sú označené pásy, ktoré sú vhodné práve do interiéru, keďže je to pás bez ochrany. Pásy s krytím IP65 sú zaliate do silikónu, a teda sú vhodné aj na krátkodobý styk s vodou, napríklad v kúpeľni a pás s krytím IP68 je vodotesný, takže je vhodný aj do exteriéru. Pásy s krytím druhého a tretieho stupňa nie sú vhodné do interiéru, pretože môže dôjsť k prehrievaniu pásu a tým k skráteniu jeho životnosti. Na svetelné pásy je rovnako ako na iné svietidlá záruka, ktorá sa líši v závislosti od predajcu, no väčšinou je to tri až päť rokov. Všetky technické parametre sú uvedené na obale každého LED pásu, a teda nemali by ste mať problém s vybraním toho správneho pre vašu potrebu.