Zdravie

Tichý zabijak – žltačka typu C

Každý poznáme chorobu – žltačku. Odborne hepatitídu. Poznáme tri typy žltačky. A to A, B a C. A je tá, ktorej sa hovorí – choroba špinavých rúk. Prenáša sa tak, ako znie jej hovorový názov. Žltačka typu B sa prenáša krvou. Dostať ju môžete napríklad u zubára, keď má zle očistené nástroje rovnako sa tak prenáša aj žltačka typu C, ktorá je najhoršia. Slovenská republike je až na štvrtom mieste v Európe v počte úmrtnosti na ochorenia pečene. Medzi závažnými vplyvmi bývajú vírusy. Napríklad hepatitída typu C. Odborníci si myslia, že na Slovensku existuje až tridsaťpäť tisíc ľudí, ktorí trpia na žltačku typu C, z toho mnohý to ani len netušia. Tento vírus žije v pečeni, tam po vniknutí spôsobí zápal. Ten neskôr oslabuje pečeň, až úplne stráca svoju funkčnosť. Jej hovorový názov – tichý zabijak – súvisí s tým, že hlavnými príznakmi sú únava a nechutenstvo. No komu by napadlo, že pri týchto symptómoch má žltačku? Niekedy sa zo začiatku tieto symptómy nemusia ani len ukázať.

virus

Vírusom to vlastne len začína. Prejaviť sa môže, ako každé iné vírusové ochorenie. Napríklad chrípka. Niektorým ľuďom sa z tejto akútnej infekcie stáva chronická. Tá nažíva v pečeni niekoľko desaťročí, kde pečeň úplne ničí. Môžu dostať cirhózu, ba dokonca až rakovinu pečene.

teploměr

Hepatitída typu C sa úzko spája s narkomanmi, pretože sa prenáša krvou. No nie je to vždy tak. Kedysi sa bežne prenášala transfúziou krvi alebo pri rôznych chirurgických zákrokov. Vírus je možné získať po vpichnutí nesterilnej ihly do kože, takže nie je to len doménou drogovo závislých ľudí, ale môže sa prenášať aj pri tetovaní alebo pichaní pírsingu. Preto si vždy overte, či je váš poskytovateľ zodpovedný a radšej si priplaťte za kvalitu tejto služby.
Ak sa pýtate, či sa dá táto choroba liečiť, tak odpoveď znie áno. Táto liečba nie je nejako náročná. Lieči sa liekmi, ak pacienti chodia pravidelne na sledovanie, nemusia byť hospitalizovaný.