Nezařazené

Účinky mäty priepornej

Mäta je typicky známa najmä obsahom mentolu a výraznou vôňou. Vo veľkom pomere obsahuje vitamín A, kyselinu L-askorbovú (vitamín C), vápnik a železo.

bylinky
 
Vynikajúca pre správne trávenie!
 
V obchode kúpite rôzne mätové či pepermintové čaje, avšak najlepšie urobíte ak si vo vriacej vode vylúhujete čerstvú mätu. Má blahodárne účinky pri zažívacích ťažkostiach, kŕčoch, nafukovaní a plynatosti. Jej chuť je atypická, pre niekoho až horká. Čaj si môžete osladiť prírodným sladidlom napríklad stéviou alebo klasicky cukrom. Najlepšie je to však bez nich. Mnoho ľudí začalo čaj piť až keď u nich prepukli nejaké vážnejšie problémy. Preto si trávenie naštartujte už dnes. Každý deň si doprajte jeden hrnček, a tak predídete problémom.
 
Povzbudzujúca a osviežujúca!
 
Práve vďaka jej výraznej vône prináša pocity povzbudenia a energie. Mäta je svojimi účinkami a svojou arómou schopná podporiť telo zvnútra aj zvonku. Nezaléží či si dáte čaj teplý alebo studený, každopádne vás osvieži.
 
Dentálna pomoc!
 
Pri bolestiach a zápale zubovzaručene pomôže tento domáci recept na rýchle uľavenie. Sušené mätové listy zalejte do hrnčeka vriacou vodou. Nechajte odstáť a vychladnutý odvar použite ako kloktadlo. Zub vám na chvíľu znecitlivie a pocítite zlepšenie. Samozrejme to nevylieči ťažkosti, ktoré máte, no dokáže na istý čas polepšiť. Pravdaže vyhľadajte odbornú pomoc.
 
Zápach ústje nepríjemný pre každého z nás. Ak s tým máte dlhodobý problém, povarte vo vode zmes mäty, rumančeka a šalvie. Takisto nechajte vychladnúť a kloktajte kľudne aj viackrát za deň.

mátový čaj
 
Kúpeľ pre telo i dušu
 
Keď trpíte kožnými problémami alebo vyrážkami doprajte si mätový kúpeľ. Uľaví od svrbenia či pálenia keďže má chladivé účinky. Uvoľňuje stuhnuté svaly a kŕče.
 
Výpary a vôňa mäty je výborná ako pre telo tak i pre dušu. Podáva pomocnú ruku pri liečbe duševných starostí a depresií.
 
Mätu môžete využiť aj ako pleťovú masku. Rozdrvené listy zamiešajte s rozpučeným avokádom, naneste na tvár a nechajte 10 minút pôsobiť.