Zvieratá

Vedeli ste že tiger…

Prečo majú tigre pruhy? Tigre sú jedinými veľkými mačkami, ktoré majú pruhy a jednotlivcov možno identifikovať podľa ich vzoru. Aj keď v zoologických záhradách zvyčajne vidíme tigre, nápadné oproti zeleni v ich ohradách, ich hlavnou korisťou sú kopytníci, ktorí nedokážu zistiť rozsah farieb, ktoré dokážeme rozlíšiť my – primáti. Pre zviera s porovnateľne slabým zrakom sú odvážne kontrastné farby mačky oveľa ťažšie rozoznať vo vysokej tráve.Tiger sibírsky.jpg
Táto metóda maskovania je dôležitou loveckou adaptáciou. Zatiaľ čo sa niektoré veľké mačkovité šelmy spoliehajú na kooperatívny lov (napríklad levy) alebo výbuchy intenzívnej rýchlosti (napríklad gepardy), tigre sú polosamotné a závisí od ich záhadného vzhľadu, aby prepadli korisť.
Čo jedia tigre? Tigre sú mäsožravé cicavce a väčšinou lovia veľkú korisť, ako sú jelene, diviaky a dokonca aj mláďatá slonov. A je známe, že občas aj zabíjajú a jedia ľudí. Zvyčajne sa to stáva iba vtedy, keď je tiger starý, chorý alebo zranený, a preto nemôže chytiť svoju bežnú korisť. Ale keď má tiger chuť na ľudské mäso, musí sa často zabiť, aby sa chránili miestni obyvatelia
Najobľúbenejším spôsobom, ako tiger zaútočí na korisť, je vrhnúť sa na krk zvieraťa a pevne ho držať pomocou silných čeľustí. Korisť obyčajne zomrie na udusenie, ale niektorí z nich môžu najprv vykrvácať.
Je tiger na svete najväčšou mačkou? Tigre sú najväčšou mačkou vo voľnej prírode, áno. Samčie tigre môžu rásť dlhšie ako 3 metre a vážiť až 300 kg, zatiaľ čo samičky tigrov bývajú o niečo menšie.
Majú tigre radi vodu? Tigre sa neodchýlia od vody a užívajú si kúpanie v potokoch a jazerách, aby unikli horúčave v horúcom podnebí.
 Tiger bengálsky.jpg

Aké veľké je tigrie územie? Dosah týchto veľkých mačiek môže byť od 20 km do 400 km. Tigre v chladných severných oblastiach majú zvyčajne najväčšie územia. Značenie vône umožňuje tigrom komunikovať s ostatnými tigrami v ich dosahu a poškriabané stromy sú tiež užitočnými komunikačnými nástrojmi a tiež pomáhajú udržiavať ich pazúry ostré.