Zvieratá

Vyberte si psíka práve pre vás

Povahové vlastnosti sa dajú odhadnúť už od prvých dní života. Výchovou a prístupom sa dajú isté veci zmeniť, gény sú však gény. Povahu svojho budúceho miláčika zistíte najlepšie hneď po svojom príchode.
Ak sú šteniatka spolu so svojimi súrodencami, alebo inými zvieratami, tie najodvážnejšie k vám zo skupiny pribehnú ako prvé. Je potrebné si všimnúť aj to, či k vám prídu a budú sa o vašu spoločnosť zaujímať dlhšie, alebo si vás len očuchajú a pôjdu po svojich zábavkách.

štěně
 
V prvom prípade môžeme usúdiť, že pôjde o psíka, ktorý obľubuje ľudskú spoločnosť a je dostatočne odvážny a sebavedomý. Pre takúto povahu by ste sa mali rozhodnúť, ak chcete aktívneho spoločníka. Keď hľadáte psa k starším ľuďom, alebo chcete skôr gaučový typ, takéto šteniatko nebude to pravé pre vás.
V druhom prípade, teda keď šteniatko o vás síce prejaví záujem, ale len na dobu kým zistí čo a kto ste, sa bude v dospelosti jednať pravdepodobne o veľmi dominantného, ale i samostatného psa. Preto by ste sa mali pripraviť na to, že aj keď vás bude milovať, nemôžete od neho očakávať okaté prejavy lásky. Navyše pôjde o veľmi tvrdohlavú povahu, takže aj výcvik môže byť o čosi náročnejší.
 
Šteniatka, ktoré o vás neprejavia pri vašej prvej návšteve žiadny záujem, nemusia mať vôbec zlé povahové vlastnosti. Väčšinou ide o menej smelých jedincov. Pri takomto psíkovi sa nemusíte obávať, že sa bude bezhlavo vrhať do všetkého čo ho zaujme a ak si raz získate ich dôveru, získate verného spoločníka na celý život.
Ak si všimnete, že sa vo vrhu nachádzajú šteniatka, ktoré k vám nepribehnú, ale nevenujú sa ani spoločnej hre so súrodencami, pôjde o tie plachšie povahy, ktoré však budú mať problém aj so socializáciou v rámci svojho druhu. Ak sa vám bude šteniatko zdať až príliš pokojné, opýtajte sa na jeho zdravotný stav. Apatickosť je totiž jeden z najčastejších prejavov choroby.

psi
 
V prípade, že si budete kupovať šteniatko od chovateľa, všímajte si aj podmienky v akých svoje zvieratá chová a ako sa k nim správa. To vám napovie veľa o tom, v akom prostredí vyrastali aj ich rodičia. Totiž aj tento fakt sa odzrkadlí na povahe psa v dospelosti.