Zvieratá

Chov pieskomilov

Z času na čas to pozná každý rodič. Dieťa chce mať svoje zvieratko. Nasľubuje, že bude zodpovedné, že ho bude kŕmiť, hrať sa s ním aj mu čistiť… A vy povolíte. Začnete sa teda rozhliadať po tom, akého maznáčika vlastne kúpiť. Ak nechcete niečo veľké, uslintané alebo zapáchajúce, chov pieskomilov rozhodne doporučujeme.pieskomil.jpg
Ide o malý druh hlodavca, vzhľadom pripomínajúceho škrečka s chvostom. Pochádza z mongolskej púšte a žije v skupinách, takže je žiaduce, aby doma mal aspoň jedného kamaráta rovnakého pohlavia. V zajatí je na rozdiel od škrečka aktívny vo dne aj v noci, čo je jeho výhodou. Jeho zadné nohy sú skvele uspôsobené na skok, na čo by ste mali myslieť pri výbere klietky aj následnom vyberaní. Môžete ho už kúpiť v rôznych farebných variantoch. Farebná škála sa pohybuje od uhľovočiernej cez hnedú až po bielo-hnedo strakatú.
Veľmi rýchlo skrotnú a to vďaka vrodenej zvedavosti, ktorá prekoná aj ich najväčší strach. Milujú skúmať okolie a preto budú šťastné, ak ich zoberiete z klietky vybehať na podlahu či gauč. Rovnako v ubikácií by mali mať dostatok podnetov – rôzne preliezky, hračky, roztrúsené jedlo v podstielke… Tá by mala byť neprašná a nemali by v nej byť nebezpečné kúsky. Handry alebo skartovaná tlač nie sú vhodné. Ideálne sú piliny alebo bukové štiepky.
Samotná klietka by nemala mať poschodia, mala by byť bezpečná a dostatočne priestorná. Hoci sa to nezdá, pieskomil potrebuje veľa pohybu. Vyskočiť vie až do výšky pol metra, takže jeho ubikácia musí mať vrchnák (dbajte však na cirkuláciu vzduchu!).iná farebná varianta pieskomila.jpg
Ako potrava im poslúži ovocie, zelenina a semenná zmes z obchodu. Konzumujú aj časti kríkov, stromov a hmyz, na ktorý by sme nemali zabúdať a podávať ho aj v zajatí vo forme akejkoľvek živočíšnej bielkoviny – vajíčka, mäsa, psích granúl a podobne.
TIP: Pieskomil dokáže vyštiepiť vodu z cukrov a preto veľa nemočí. Vyžaduje preto z tohto dôvodu oveľa menej časté čistenie ako napríklad potkan alebo škrečok.